Impresje krakowskie

2019-04-08

 

Szlak Szpitalna – Mały Rynek – Stolarska

W zeszłym tygodniu, będąc w Krakowie w sprawach zawodowych (Bukiniści nad Wisłą) i prywatnych (szukamy mieszkania) przechodziliśmy jak zwykle przez ulicę Szpitalną znaną przed wojną z olbrzymiej (kilkanaście lokali i stoisk) ilości antykwariatów. Obecnie Szpitalna kojarzy się głównie z tym, że idąc z dworca w stronę Pawilonu Wyspiańskiego, można nią przemknąć w stronę Małego Rynku i ul. Stolarskiej. Szlak Szpitalna -Mały Rynek – Stolarska to obecnie też najbardziej obfitujący w antykwariaty fragment Krakowa. Przy ul. Szpitalnej mają swoje lokale najsłynniejsze współcześnie antykwariaty krakowskie „Wójtowicz” i „Rara Avis”. Przy ul. Stolarskiej swoją siedzibę ma Pan Józef Nowosielski. Zgadnijcie gdzie chcielibyśmy otworzyć pierwszy lokal pod marką „Suszek” 😉

Staramy się chodzić po Krakowie szybko, żeby nikt nie wziął nas za turystów. Jednak na wysokości witryn w/w antykwariatów zwalniamy kroku i zaczynamy gapić się w witryny. Kiedyś nasze dialogi wyglądały tak:

– Łał. Ale fajne! – Łukasz

– Nooo. Ale super książki. – Olga

– Fajnie byłoby mieć takie w ofercie – unisono.

Obecnie wyglądają tak:

– To mamy. – Olga

– To też mamy – Łukasz

– O. A to niedawno sprzedaliśmy. – Olga

– Ale fajna książka, tej nie mamy. Kupiłbym. – Łukasz

– Eee tam. Prędzej czy później się trafi.  – Olga.

Czasami jednak się zdarza, że coś nas autentycznie zachwyci i właściwie nie mamy wątpliwości, że to perła, która prędko się nie trafi. I że musimy ją mieć. Tak było z książką autorstwa Jerzego Dobrzyckiego,  którą kupiliśmy tydzień temu.

 

Zarys dziejów Introligatorstwa w Krakowie

Kupiona w  poniedziałek publikacja została wydana przez Sekcję Introligatorów przy Cechu Rzemiosł Różnych,  „Z okazji 400-lecia Cechu Introligatorów Krakowskich” w 1968 roku. Egzemplarz, który trafił w nasze ręce nosi dość wysoki numer 136, ale nie ze względów bibliofilskich kupiliśmy tą książkę. „Zarys” to pięknie wydana ilustrowana  historia introligatorstwa w Polsce (na początku rozwijającego się głównie w Krakowie) oraz krakowskich  Introligatorach, z pięknymi zdjęciami opraw wykonanych przez Mistrzów Introligatorskich zarówno przed jak i po II wojnie światowej.

Autor, krakowski historyk sztuki znany między innymi jako inicjator konkursu szopek krakowskich, rysuje obraz rzemiosła introligatorskiego od jego zarania, płynnie przechodząc do opowieści o sytuacji rzemieślników i rozwoju (lub załamania) ich pracowni na przestrzeni lat. Wśród największych smaczków można wymienić opisy zasad panujących w cechu i specyficznych rytuałów pielęgnowanych jeszcze na początku XX wieku.

Książka jest też kopalnią wiedzy o najsłynniejszych pracowniach działających w 20-leciu oraz najważniejszych introligatorach, których oprawy wzniosły się na najwyższy poziom rzemiosła.

Na pewno będziemy z Olgą zaglądać do tej książki dość często i będzie ona dla nas źródłem wielu inspiracji.

 

 

O Autorze książki (za Wikipedią)

Jerzy Dobrzycki (ur. 22 września 1900 w Inwałdzie, zm. 18 września 1972 w Krakowie) – historyk sztuki. Urodził się w rodzinie ziemiańskiej. Legionista (1917-18), uczestnik II i III powstania śląskiego, działacz plebiscytowy. Od 1918 studiował prawo, w latach 1919-23 studiował historię sztuki i archeologię klasyczną na UJ. Od 1924 pracował w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. W latach 1930-51 członek Rady Artystycznej m. Krakowa. 1934-39 kierownik Miejskiego Biura Propagandy Artystycznej. W czasie II wojny światowej Jerzy Dobrzycki kierował polskim liceum w Bukareszcie, a w latach 1946-64 był dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Inicjator Dni Krakowa (1936) oraz konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską (1937) po wojnie organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Był autorem publikacji popularyzujących wiedzę o Krakowie, zasłużony propagator sztuki Krakowa, m.in. w latach 1929-39 prowadził audycję Gawędy o starym Krakowie nadawaną przez rozgłośnię krakowskiego Polskiego Radia. Był członkiem honorowym Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z książki Zarys dziejów Introligatorstwa w Krakowie – Kraków 1968.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *